Czy Twoja firma jest gotowa na CRM?

Platformy CRM zyskują coraz większą popularność na rynku. Dostawcy oferują różnego rodzaju rozwiązania – od prostych i tanich,  aż po wyrafinowane i złożone. Liderzy, managerowie i prezesi są nieustannie przekonywani do cyfryzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w swoich firmach. 

Korzyści z implementacji systemu CRM

Implementacja systemu CRM w organizacji ma niezaprzeczalnie wiele plusów – zabezpieczenie danych, możliwość zautomatyzowania pracochłonnych procesów, skrócenie czasu onboardingu nowych pracowników, możliwość raportowania oraz analizy danych i wiele innych. Jak każda decyzja w życiu przedsiębiorcy wymaga jednak uprzedniego przemyślenia i przygotowania. 

Co należy wziąć pod uwagę, rozważając inwestycję w system CRM?

Zdefiniuj swoje cele i mierniki sukcesu

Zanim zaczniesz przeglądać dostępne na rynku rozwiązania, rozmawiać z partnerami wdrożeniowymi i kalkulować przesłane oferty, zastanów się nad tym jakie problemy chcesz rozwiązać. Twoje cele muszą być precyzyjnie określone. Jeśli w Twoich odpowiedziach pojawią się stwierdzenia “Chciałbym więcej sprzedawać” lub “Chcę lepiej prowadzić kampanie marketingowe” to zdecydowanie za mało. Pamiętaj, że CRM jest narzędziem i jak każde narzędzie, do skuteczności potrzebuje dobrego prowadzenia ludzką ręką. 

Zbadaj grunt i poznaj zdanie swoich pracowników

Nawet jeśli jesteś doświadczonym managerem, z sukcesami prowadzisz zespół i firmę, to bardzo możliwe, że nie masz aż tak głębokiej wiedzy o detalach procesów biznesowych i bolączkach firmy jak Twoi pracownicy. Pamiętaj, że nawet najlepszy CRM nie zda się na nic, jeśli napotkasz opór ze strony zespołu. Jeśli Twoi pracownicy bardzo nie chcą wdrożyć nowego systemu czasem warto ich posłuchać – może faktycznie nie jest to odpowiedni moment?

burza mózgów

Najważniejsze jednak, abyś spróbował/a się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje i odróżnił/a merytoryczną argumentację (np. “jesteśmy w trakcie dużych zmian w modelu biznesowym”) od strachu przed zmianą (“wystarcza nam to co mamy” lub najpowszechniejsze “mamy sprzedawać czy uzupełniać CRM’a?”). To naturalne, że zespół obawia się zmiany. Spróbuj zrozumieć czego się obawiają, przekonaj, że to narzędzie pracy, a nie kontroli i zaangażuj ich w proces decyzyjny – razem określcie potrzeby, cele i mierniki sukcesu. 

Pochyl się nad procesami biznesowymi

Wdrożenie CRM w firmie to nie tylko zakup narzędzia. Implementacja CRM, a zwłaszcza wdrożenie zaawansowanego CRM’u jak Salesforce, to przede wszystkim okazja na to, aby:

  • ponownie zastanowić się nad tym jak działa Twoja firma lub zespół,
  • znaleźć luki, które sprawiają, że marnujesz okazje na rozwój,
  • przyjrzeć się strukturze stanowisk oraz zakresów obowiązków Twoich pracowników,
  • ocenić czy stare procesy biznesowe przystają do aktualnych realiów rynkowych, a czasem nawet stworzyć je na nowo.

Jeśli Twoja organizacja obsługuje wciąż niezliczoną liczbę przypadków granicznych i trudno Ci ułożyć model procesu, zastanów się czy jesteś gotowy na zmiany oraz czy na tą zmianę gotowy jest zespół, którym zarządzasz. 

Jak osiągnąć sukces projektu wdrożeniowego?

Precyzyjne cele, zaangażowany zespół i znajomość procesów to punkty, które w większości przypadków determinują sukces projektu wdrożeniowego. Mając wsparcie doświadczonego partnera konsultingowego można dokonać szeregu wartościowych zmian i bardzo szybko odczuć wyższą jakość pracy, dzięki wykorzystaniu możliwości systemu CRM. Na wszystko jednak musi być czas i miejsce, dlatego argument “inni tak robią” warto poprzeć wnikliwą analizą biznesową – samodzielną lub ze wsparciem konsultanta.  

Anna Grabowska

Team Leader

Anna Grabowska