Cyberbezpieczeństwo: Kluczowe Wytyczne dla Przyszłości Biznesu podczas dyskusji na wydarzeniu FinTech2023 i InsurTech2023

W dniu dzisiejszym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie branżowe, w którym uczestniczył nasz kolega Cezary Kisiel z Limitless Technologies. Wydarzenie to było platformą dla prezentacji i debat na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa i technologii w sektorach finansowym i ubezpieczeniowym. 

Dr Krzysztof Korus, Partner w DLK Legal Korus, rozpoczął wydarzenie prezentacją pt. “Dostęp instytucji finansowej do danych 2030: open banking – finance – data”, która skutecznie wprowadziła uczestników w temat debaty “Data & RegTech”. Panel dyskusyjny, z moderatorem Ireneuszem Wochlikiem z AI Law Tech Foundation na czele, skoncentrował się na praktycznym wykorzystaniu technologii i regulacji danych dla uzyskania przewagi konkurencyjnej w branżach finansowych i ubezpieczeniowych.

Cezary Kisiel przedstawił fascynujące spojrzenie na cyberbezpieczeństwo, podkreślając jego znaczenie we współczesnym świecie biznesu. Zauważył, że cyberbezpieczeństwo staje się kluczowe dla wszystkich firm, niezależnie od branży i wielkości. Po debacie opowiedział nam o innych istotnych kwestiach na, których poruszenie nie wystarczyło czasu podczas panelu.

Zagrożenia i Wydatki na Cyberbezpieczeństwo

Badania pokazują, że około 70% firm w Polsce doświadczyło zagrożeń dla danych i systemów IT. Eksperci oceniają, że przeciętny koszt cyberataku wynosi ponad 1 milion złotych, nie licząc trudnych do oszacowania strat związanych z utratą danych i zaufania partnerów biznesowych. Przejście na pracę zdalną w wyniku pandemii COVID-19 oraz wybuch wojny w Ukrainie zwiększyły podatność na cyberataki, podnosząc zagrożenie zarówno przez dezinformację, jak i ataki hakerskie.

Środowisko i Zagrożenia w Cyberprzestrzeni

Cyberbezpieczeństwo obejmuje ochronę przestrzeni cyfrowej, w tym infrastrukturę IT, dane, Internet, sieci telekomunikacyjne i systemy komputerowe. Najczęściej firmom zagrażają ataki typu ransomware oraz phishingowe. Ważne jest również uwzględnienie potencjalnych ataków z wewnątrz organizacji.

Strategie Ochrony i Zabezpieczenia

Firmy powinny inwestować zarówno w technologie, jak i edukację pracowników. Średnia polska firma wydaje na cyberbezpieczeństwo około 24 tys. złotych rocznie, co powinno stanowić minimum 3% wartości wydatków inwestycyjnych zaplanowanych w danym roku budżetowym. W 2021 roku 95% przedsiębiorstw w Polsce stosowało aktualizacje oprogramowania, kopie zapasowe i uwierzytelnianie metodami biometrycznymi.

Nowe Technologie i Przyszłość Cyberbezpieczeństwa

Sektor finansowy, podobnie jak inne branże, zwiększa wysiłki w zakresie zabezpieczania danych, stosując zaawansowane metody szyfrowania i inteligentne systemy wykrywania zagrożeń. Przyszłość może przynieść rozwój technologii kwantowych i blockchain, które zrewolucjonizują ochronę danych cyfrowych.

Rola Kopii Zapasowych

Kopie zapasowe odgrywają kluczową rolę w szybkim odzyskiwaniu danych i zapewnianiu ciągłości działania biznesu. Są one również ważnym elementem strategii wielowarstwowej, której celem jest nie tylko ochrona przed atakami, ale także planowanie scenariuszy awaryjnych i zarządzanie ryzykiem.

Podsumowanie

Cyberbezpieczeństwo jest nieodzownym elementem każdej nowoczesnej firmy. Wymaga stałego zaangażowania, inwestycji w nowe technologie, edukacji pracowników, i adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska cyberzagrożeń. Bezpieczeństwo danych to ciągły proces, który wymaga współpracy na wszystkich szczeblach organizacji – powiedział Cezary.